MK | SQ

8ми март Рим

Италија Рим - од 08.03.2018 до 11.03.2018

08.03.2018 – 11.03.2018


Ден 1: Скопје - Рим
Состанок на групата на аеродром Александар Велики во 11:30 часот.Авионот од Скопје полетува во 13:15 часот со WIZZAIR.Пристигнување во Рим (на аеродромот Чиампино 15:00 по локално време). Организиран . разглед на Рим со локален водич и бус: Катедралата Св.Џовани - Латерано, црквата на Пресвета Богородица,Плоштадот Де ла република,Виа Национале,Пјаца Барберини,Виа Венето,замокот Св.Ангело, Вила Боргезе, плоштадот Венеција, Римскиот Форум, Колосеумот, Шпанските скали (најпознатата улица на светските модни креатори каде засенуваат со своите модели), Фонтана ди Треви (фонтаната на желбите), Пантеонот (најмонументалниот храм во Рим), прошетка по најпознатата улица Виа Дел Корзо.... Во договореното време по разгледот на градот враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 2: Рим
Појадок. Во договореното време заминување во центарот на градот со метро. Можност за индивидуални прошетки или шопинг во шопинг центар во Рим. Во договореното време средба со локалниот водич и заминување за Ватикан, посета на Ватикан и Ватиканските музеи, Катедралата Св.Петар,Сикстинската Капела, разглед на делата од Микеланџело, Рафаело... Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 3: Рим
Појадок. Во договореното време заминување во центарот на градот со метро. Можност за индивидуални прошетки или шопинг во шопинг центар во Рим. Во договореното време средба со локалниот водич и заминување за Ватикан, посета на Ватикан и Ватиканските музеи, Катедралата Св.Петар,Сикстинската Капела, разглед на делата од Микеланџело, Рафаело... Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 4: Рим - Скопје
Појадок. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Организиран трансфер до аеродром Чиампино.Полетување за Скопје во 15:30 часот. Пристигнување во Скопје во 17:05 часот..Цена по лице: 249 € (за уплата до 20.01)

Цена по лице: 299 € (за уплата од 21.01)Цената вклучува: 
 • авионски превоз на релација Скопје - Рим - Скопје; 
 • рачен багаж макс.10 кг. – димензии (55х40х23) 
 • сместување во хотел со 3* во близина на центарот во Рим на база 3 ноќевања со појадок;
 • разгледување на Рим со локален водич;
 • трансфер аеродром - хотел - аеродром;
 • организација и придружник на патувањето.

Цената не вклучува:
 • аеродромски такси 3.700 денари;
 • здравствено патничко осигурување - (задолжително);
 • превоз, влез и разглед на Ватикан со локален водич - 40 евра;
 • превоз, влез и разглед на Тиволи со локален водич - 40 евра;
 • туристичка такса – 4 евра од ден по лице;
 • метро карти;
 • сите други влезници за локалитетите и други неспоменати услуги.


НАПОМЕНИ:
За овој аранжман важат Општите услови за патување на агенциите членки на СКТМ
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
За реализација на овој аранжман е потребен минимум од 20 патници
За реализација на факултативите потребен минимум од 20 патници
Резервација се прави со копија од пасош и авансна уплата од 30% (важи и за цената во предпродажба) од цената на аранжманот
Пасошот треба да важи минимум 180 дена од завршување на патувањето
Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.

Листа на цени

double room - 498 € Резервирај